GUL EZEN
Teknolojinin hergün daha da gelişerek sunduğu olanklarla, artık daha çabuk, daha kolay görüntü elde etmek olanaklı. Tüketilen günlük kare sayısı günümüzde milyarlarla ölçülebiliyor. İstemesek bile, Günlük yaşamımıza hiç bitmeyen bir yağmur gibi sokulan görüntü çokluğunu izlemek, onlarla içiçe yaşamak zorundayız. "Yeter" diyebilmek, "artık görmek istemiyorum" diyebilmek olanaksız. Hiç durmadan yağdırılan bu görüntü yağmuru ile ıslanmak zorundayız.

Öte yandan, ürettikleri görüntüleri, fotoğraf-sanat ilişkisi içinde tutabilmek isteyenlerin sayısı da az değil. Ne var ki, sanat-kültür-birikim yetersizliğini aşmadan salt teknolojil olanaklarla yola çıkanlar, bu korkunç görüntü yağmuruna birkaç damla eklemekten ve sonunda da sele kapılmaktan kurtulamıyorlar.

Ancak öyleleri de var ki, sele kapılmayan, kalıcı olabilen damlalar üretebiliyorlar. Gül Ezen onlardan biri. Ezen'in fotoğraflarını izlediğinizde, beyin gücünün, kültürel birikimin, zeka pırıltılarının, deklanşör zamanı ile nasıl ustaca birleştirilebildiğine tanık olacaksınız.

Ezen'in fotoğraflarındaki sadelik ve duygu yükü, kompozisyon ağırlığı ile birleşip, yapıt olabilme niteliğine hiç kuşku bırakmadan ulaşabiliyor. O yüzden de Ezen, sele kapılmayıp, farklı olmayı başarabiliyor.

Hep söylerim, vizörün arkasınd sanatçı yoksa, fotoğraf sanat olmaz. Çünkü tarz oluşturabilmek, üslup bütünlüğünü sağlayabilmek, teknoloji ile değil beyin süzgecinin devreye girmesiyle olabiliyor. Gül Ezen'de bunu başarabilenlerden biri. Eğer tembellik etmesini yasaklayabilirsek, onun fotoğraf dünyasına kazandırabileceği çok şey var. Yaşadığı olgunluk dönemi" n,n ardından "iz bırakan bir fotoğraf sanatçısı" dönemi geliyor. İzleyip göreceğiz.

Tuğrul ÇAKAR, fotoğraf sanatçısı. AFIAP.

Today, with the help of the facilities that technology presents us, it is possible to obtain faster and easier images. Daily consumption of exposures are now calculated by the billions. Even if we do not desire it, we are bound to observe and live together with these images which are gushing into our daily lives like a never-ending rain storm. It is not possible to cry out 'enough' or 'I do not want to see anymore'. We all, have to be flooded by this deluge of images.

On the other hand, there is a considerable number of those, who are struggling to hold on to the images that they produce in the photography-art boundaries. Those, however, who start with the lack of art-culture accumulation, banking on technological facilities only, end up adding only a few more insignificant drops to this rain of images.

In the meantime, there are those who are capable of producing lasting drops without getting swept away by the mad rush. Gul Ezen is one of them. When looking at Ezen's photographs, you will witness the skillful combination of shutter timing with brain power, cultural buildup and sparks of intelligence .

The simplicity and emotional content of Ezen's photographs, blended with their rich composition, doubtlessly take them to the level of pure art. It is because of this that Ezen, without getting caught in the flood, succeeds to be different.

I have always believed that if there is not an artist behind the viewfinder, photograph cannot be art. Because creating a style and maintaining consistency in this style can only be achieved by using a mental filter, not by technology. Gul Ezen is one of those, who could succeed in doing this. If we can forbid her to be lazy, there is a great deal that she can contribute to the world of photography. She is now in her "maturity period", in the process of emerging as a "photography artist, who has left her trace". We will observe and see.

Tugrul CAKAR, Photograph Artist, AFIAP.

Yorumlar - Siz de yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Comments - You can add your comments

Sergideki İşler / Works in the Exhibition

E-Mail
Gül Ezen

[ X-Hall ] [ AdaNet ]

ADA-NET

Internet Servisleri

G-TASARIM

Web Tasarımı