SİZİN YORUMLARINIZ - siz de yorumlarınızı yollayın...

Scanograph (Grafik Tarama) - Muharrem Pire - Ressam

Uğur Okçu'nun "Movement" Scanograph Sergisi Hakkında - Doç Dr.Simber Atay

"Tekniği çözümleyerek ve düşünce geliştirerek kendine özgü yorumlara ulaşılması, fotoğrafımızda özlediğimiz aşamadır. Kutluyorum…"
Prof. Dr. Mehmet BAYHAN

"İnanç güzel bir kuvvettir… Güzel ve duygusal bakışların yeni ufuklar üretti…"
Ersin ALOK

"PES! Son yıllarda izlediğim en iyi sergi. Bize sunulanla yetinmeyip arayışa girmek ne güzel. Sonuç ortada. Fotoğraf dünyasına hoş geldiniz…"
Aramis KALAY

"Saatlerce alkışlasam gene de beğenimi anlatmaya yetmez."
İlteriş TEZER

"Malzeme ve tekniğe böylesine hakimiyetin ne kadar değişik ve güzel tadlara kapı araladığının çok güzel bir örneğini vermişsiniz. Görmeye alışık olduğumuz sergilerden farklı, özgün yaratıların yer aldığı bu şölen bana büyük keyif verdi. Fedakar bir savaşçı olarak uğraş vermeye devam etmenizi diliyorum…"
Suat KIZILTAŞ

"Kurgusu ışığın serüveni üzerine oturtulmuş mikro senaryolar…"
İsa ÖZDEMİR

"Siz buna Scanograph diyorsunuz. Ben ise ışığın dans etmesi diyorum. Uyguladığınız teknik ile gerçeküstü ürettiğiniz fotoğraflar tek kelime ile mükemmmel. Ellerinize (Deklanşöre basan) sağlık…"
Özer KAMBUROĞLU

"Seyirine hayran kaldım. Ellerinize sağlık."
Cemal AĞACIKOĞLU

"Değişik bir ses, değişik bir soluk. Elinize, gözünüze sağlık."
Erdal YAZICI

"İyi fotoğraf nedir diye düşünüyorum. Önce tekniği doğru olacak, sonra duygu ve düşünce içerecek. Belli bir dönem sonra teknik, alışılmış bir uygulamaya dönüşüyor ve fotoğrafta önemli olan, iyice öne çıkan duygu ve düşünce oluyor. Uğur OKÇU'nun bu sergisi teknikle duygu ve düşünceyi birleştirmenin çok iyi bir örneği. Fotoğraflara ilk bakışta sizi çarpan teknik, bir an sonra kayboluyor ve kendinizi fotoğraflara başbaşa buluyorsunuz. Ne diyelim helal olsun onca emeğe, uğraşa."
Selim GÜNEŞ

"Sanat elbette sonsuz bir araştırma yolunun, bir şeyi anlatmada kullanılan çeşitli teknikle elemanların estetikle yoğrularak izletilmesi ya da dinletilmesi kapılarını açıyor sonuna kadar. Yaratıcılık isteklerinin fotoğrafın sunduğu olanaklarla sınırlandığını düşünenler, kendi yaratılarını fotoğrafa eklemek istediler… Yeni yaklaşımcılar fotoğrafın teknik sınırlarını sonuna kadar kullanıp yeni düzenlemeler sundular... Elinde olanla yetinmeyip yeni anlatım olanaklarını zorlayan, daha yeni dünyaları keşfetmenin yollarını arayan pek çok çalışmalar yapıldı bugüne kadar. Uğur OKÇU da bunlardan biri. Bir küçük hareketin bitmez tükenmez sonsuzlara uzadığı, küçük alevin büyük yangınlara dönüştüğü, mavinin soğukluğuna çakılmış bir hayal insanının buzlar ülkesinde binlercesi ile birlikte piknik yaptığı, uzayıp giderken sizi de bu sonsuzluğa çeken, bitmeyecekmiş duygusunu veren sonsuz görüntüler bunlar…"
Engin ÖZENDES - 22 Kasım - Yeni Yüzyıl Gazetesi

"Uğur OKÇU'nun 'MOVEMENT' başlıklı sergisinde, gerçekten çarpıldığımı söyleyebilirim. İlk duygu, soyut fotoğraf duygusu oldu, ardından nasıl yapıldığının merakı geldi ve açıklamaları okuduğumda çalışmalara daha fazla saygı duyar oldum. Müdahalenin baskı aşamasında değil de, çekim aşamasında yapılmış olması, gerçekten önemsenmesi gereken bir çabayı sergiliyor. İlk bakışta karmaşık gibi görünen ama inceledikçe, belleklerden kolay kolay silinmeyecek somut görüntülere dönüşen çalışmalar için fotoğrafçı arkadaşımız kutluyorum. Özellikle anneanne-torun fotoğrafındaki, anneanne ve torunun bakışları onca karmaşanın içinden geldi oturdu beynimin içine. Dolayısıyla teknik çabanın ötesinde, duygu yoğunluğu taşıyan ve felsefi çağrışımlar yaratan bir çalışma…"
Sevil ÜZREK - Göçerler Fotoğraf Kulübü - Fotoğraf Dergisi 4. SayıSİZİN YORUMLARINIZ


E-Mail
Ugur Okcu[ "Movement" sergisi / Exhibition of "Movement" ] [ X-Hall ] [ AdaNet ]
ADANet

Internet Hizmetleri / Internet Services

G-Tasarim
Grafik ve Sayfa Tasarimlari / Graphic & Page Designs